Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήΕιδήσειςΑθλητισμόςΙσπανία: Ο Άλβαρες στο 90' «σώθηκε» η Ατλέτικο

Ισπανία: Ο Άλβαρες στο 90′ «σώθηκε» η Ατλέτικο

Ο Χούλιαν Άλβαρες ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Μπήκε στο παιχνίδι με την Θέλτα στο 54′ και στο 90ό λεπτό πέτυχε το «χρυσό» γκολ με το οποίο οι «ροχιμπλάνκος» έφυγαν νικητές από το Βίγκο με 1-0 επί της Θέλτα.

Ο Τάσος Δουβίκας πέρασε αλλαγή στο 76ο λεπτό (αντικατέστησε τον Ιγκλέσιας), αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του ν’ αποφύγει την ήττα.

Ο Τζιοβάνι Λο Σέλσο σκόραρε σε τρίτο διαδοχικό ματς για την Μπέτις, αλλά όπως και συνέβη και πριν από μερικές ημέρες με τη Μαγιόρκα, οι Ανδαλουσιάνοι δεν έφυγαν νικητές από το γήπεδο. Αντίθετα, η Βιγιαρεάλ συνέχισε τις «υψηλές πτήσεις» της στο ξεκίνημα της La Liga.

Στην έδρα της ουραγού της βαθμολογίας και χωρίς νίκη, Λας Πάλμας, το τέταρτο γκολ του Τζιοβάνι Λο Σέλσο στο πρωτάθλημα δεν αρκούσε για να φύγει νικήτρια η Μπέτις από το Στάδιο «Γκραν Κανάρια». Το τελικό 1-1 σαφώς και δε συνιστά επιτυχία για την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, η οποία έμεινε χωρίς «τρίποντο» για δεύτερο σερί ματς (είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα από τη Μαγιόρκα με 1-2).

Αντίθετα, η Βιγιαρεάλ συνήλθε άμεσα μετά τη συντριβή στην έδρα της από τη Μπαρτσελόνα (το 1-5 ήταν η πρώτη της ήττα) και με το τελικό 2-1 επί της σπανιόλ πανηγύρισε την η νίκη της επί συνόλου έξι αγώνων στο ισπανικό πρωτάθλημα (4-2-1).

Η 7η αγωνιστική:

Μαγιόρκα-Σοσιεδάδ 1-0 (37′ πέν. Πρατς)

Λεγανές-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2 (65′ Βίβιαν, 75′ Ινάκι Γουίλιαμς)

Σεβίλλη-Βαγιαδολίδ 2-1 (45′ αυτ. Τόρες, 85′ Εζούκε – 56′ Πέρες)

Βαλένθια-Οσασούνα 0-0

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλαβές 3-2 (1′ Λούκας Βάθκεθ, 40′ Εμπαπέ, 48′ Ροντρίγο – 85′ Μπεναβίντες, 87′ Γκαρσία)

Τζιρόνα-Ράγιο Βαγεκάνο 0-0

Μπαρτσελόνα-Χετάφε 1-0 (19′ Λεβαντόφσκι)

Εσπανιόλ-Βιγιαρεάλ 1-2 (45’+1 Ζοφρε – 45’+6, 63′ Πέρες)

Λας Πάλμας-Μπέτις 1-1 (9′ Μολέιρο – 45’+3 Λο Σέλσο)

Θέλτα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (90′ Άλβαρες)