Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΕιδήσειςΑθλητισμόςΤρίποντος κατευθείαν στο καλάθι: Προμηθέας νίκησε το Μαρούσι με 84-80

Τρίποντος κατευθείαν στο καλάθι: Προμηθέας νίκησε το Μαρούσι με 84-80

Συναρπαστικό ματς διεξήχθη στο γήπεδο του Αμαρουσίου, όπου ο Προμηθέας επικράτησε της τοπικής ομάδας με 84-80 σε αναμέτρηση για την πρεμιέρα της Basket League.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζόρνταν Ουόκερ με 21 πόντους, ενώ 17 πόντους είχε ο Κένι Ουίλιαμς και 15 πόντους με 9 ριμπάουντ ο Γουές Ιβούντου.

Για τους γηπεδούχους ο Κάμερον Ρέινολντς ήταν απελπιστικά μόνος με 28 πόντους.

Το Μαρούσι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με οκτώ πόντους (22-14) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει το προβάδισμα με 30- περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Εκεί όμως ανέλαβε ο Ρέινολντς, που με 13 πόντους έστειλε το Μαρούσι στα αποδυτήρια με διαφορά έξι πόντων (46-40).

Ο Προμηθέας ξεκίνησε μπήκε στο δεύτερο μέρος με σερί -0, που του έδωσε το προβάδισμα με 51-46, για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 63-59. Το έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, με τους Πατρινούς, ωστόσο, να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 46-40, 59-63, 80-84

ΜΑΡΟΥΣΙ (Νίκος Βετούλας): Σανόγκο 5, Ρέινολντς 28 (5), Καρακώστας 1, Στόουβ 2, Τανούλης 6, Φρίντρικσον 7, Ραντούλιτσα 5, Νικολαϊδης 9 (2), Γιαννόπουλος 7 (2), Λανγκεβαϊν 10

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Πέρι, Μπαζίνας, Βερνάντο 5 (1), Ιβούντου 15 (1), Τζαμάλ Γουίλιαμς 6 (1), Γουόκερ 21 (2), Λούντζης 14 (), Κένι Γουίλιαμς 17 (2), Χρυσικόπουλος 3 (1)

VIA: Zougla.gr