Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΕιδήσειςΑθλητισμόςΑπίστευτο: Τρία πέναλτι απέκρουσε ο Γκασανίγκα και η Τζιρόνα νίκησε στο 99΄!

Απίστευτο: Τρία πέναλτι απέκρουσε ο Γκασανίγκα και η Τζιρόνα νίκησε στο 99΄!

Τρία πέναλτι, τρεις διαφορετικοί εκτελεστές, ισάριθμες αποκρούσεις! Ο Πάουλο Γκασανίγκα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο «Μοντιλίβι», όπου η Τζιρόνα νίκησε 2-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, για την 9η αγωνιστική της La Liga. Μάλιστα, η νίκη των Καταλανών ήρθε από την άσπρη βούλα, είο από το οποίο ο πολύπειρος Στουάνι ευστόχησε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Ο Αργεντινός τερματοφύλακας είπε το πρώτο «όχι» στο 28΄, σε εκτέλεση του Μπερενγκέρ. Στο 56΄, κι ενώ το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 1-1, οι Βάσκοι κέρδισαν νέο πέναλτι, που αυτή τη φορά ανέλαβε ο Ινιάκι Γουίλιαμς. Ο Γκασανίγκα απέκρουσε, όμως ο VAR έδωσε επανάληψη, καθώς ο γκολκίπερ της Τζιρόνα δεν πατούσε τη γραμμή τέρματος την ώρα του σουτ. Μετά από δύο λεπτά (58΄), απέναντί του βρέθηκε ο Αντερ ρέρα, ούτε αυτός όμως μπόρεσε να τον νικήσει.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, η Τζιρόνα κέρδισε πέναλτι μέσω VAR (όπως είχαν καταλογιστεί και τα δύο υπέρ της Μπιλμπάο), για αγκωνιά του Παρέδες στον Κρεϊτσι, και ο Στουάνι πέτυχε το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του, που πήρε τη νίκη και ανεβαίνει.