back to top
ΑρχικήΕιδήσειςΑθλητισμός"Κατέρρευσε" στο 88’ από τη Σλοβακία η Εθνική Ελπίδων

“Κατέρρευσε” στο 88’ από τη Σλοβακία η Εθνική Ελπίδων

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η θνική Ελπίδων από τη Σλοβακία σε φιλικό αγώνα που έγινε στο «Stadion Pod Zoborom» της πόλης Νίτρα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων εν όψει των επόμενων επίσημων αγώνων τους στα προκριματικά του EURO U21.

Τέσσερις μέρες πριν από τον καθοριστικό εκτός έδρας αγώνα με την Κροατία στην Κοπρίβνιτσα (οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη 2η θέση του 7ου ομίλου με 17 βαθμούς), ο τεχνικός της «γαλανόλευκης» Γιάννης Ταουσιάνης είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πολλούς παίκτες και το βαθμό ετοιμότητας της ομάδας του, η οποία είχε πολύ καλή εικόνα και ηττήθηκε στις… λεπτομέρειες.

Η έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο 30′ με τον Κούτσια (απέκρουσε ενστικτωδώς ο Μπάλκο) και στο 74′ με τον Τζίμα ( επέμβαση του Σλοβάκου γκιλκίπερ). Στο 56′ οι Σλοβάκοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Γκάιντος από ωραία του Μαρσέλι, για να ισοφαρίσει στο 84′ με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ ο Κωστούλας.

Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 88′ με εύστοχο πέναλτι ο Γιάβορτσεκ (το κέρδισε ο Νέμπιλα), ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σπατσίλ για τους γηπεδούχους.

Σλοβακία (Γιάσοσλαβ Κέντος): Μπέλκο, Κόπασεκ, Γιάβορτσεκ, Κόζα, Σελέτσκι (60′ Σίκουλα), Μ. Σάουερ (60′ Σβιντέρσκι), Νέμπιλα, Γκάιντος (78′ Βεζελόφσκι), Κάπραλικ (78′ Σπατσίλ), Μαρσέλι (60′ Λ. Σάουερ), Γιαμπόρ (60′ Γκρίγκερ).

Ελλάδα (Γιάννης Ταουσιάνης): Μπαλωμένος (46′ Γραμματικάκης, 70′ Αγγελόπουλος), Κουτσογούλας (46′ Τασιούρας), Τόλης, Κωστής, Αποστολόπουλος (46′ Κίτσος), Δαρέλας (46′ Αποστολάκης, 70′ Καλοσκάμης), Μουζακίτης (62′ Μεταξάς), Νιάρχος (46′ Κωστούλας), Κουρφαλίδης (46′ Μπακούλας), Ζουγλής (62′ Μπελεβώνης), Κούτσιας (46′ Τζίμας).

VIA: Zougla.gr