back to top
ΑρχικήΕιδήσειςΑθλητισμόςΒαβίλης κατακτά τρίτη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Grappling

Βαβίλης κατακτά τρίτη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Grappling

Πολύ μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό Grappling σημείωσε ο Στέφανος Βαβίλης, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο .

Ο Έλληνας πρωταθλητής απέδειξε το σπουδαίο του ταλέντο και ανέβηκε στο βάθρο στο μεγαλύτερο πρωτάθλημα. Ο Βαβίλης αγωνίστηκε στην κατηγορία των 71κ. με Gi και έφερε το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή.

Ο Ρεθυμνιώτης πρωταθλητής επικράτησε στον πρώτο αγώνα του Γάλλου Μπουλαμά με το εμφατικό -1 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά. Εκεί αντιμετώπισε τον Αζέρο Ασγκάροβ και μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ηττήθηκε με 4- στις λεπτομέρειες. το χάλκινο μετάλλιο ο Βαβίλης ήταν απόλυτα αποφασισμένος και επικράτησε με 5-2 του Πολωνού Γκαρζίνσκι και κατέλαβε την 3η θέση στη διοργάνωση.

VIA: Zougla.gr