back to top
ΑρχικήΕιδήσειςΑθλητισμόςBasketball Champions League: Τριπλάσιασε τις νίκες του το Μαρούσι, 93-82 επί της...

Basketball Champions League: Τριπλάσιασε τις νίκες του το Μαρούσι, 93-82 επί της Σαμπάχ!

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup, πανηγύρισε το Μαρούσι. Η ομάδα των βορείων προαστίων πέρασε νικηφόρα από το Αζερμπαϊτζάν, απέναντι στη Σαμπάχ και με το τελικό 82-70 υποχρέωσε τους γηπεδούχους στη δεύτερη ήττα τους.

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας απλοποίησε το έργο των παικτών του Νίκου Βετούλα στην αποψινή αναμέτρηση. Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε το Μαρούσι στο -2 (27-25), η ομάδα των βορείων προαστίων περιόρισε στους γηπεδούχους στους 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή και ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +1 (40-41).

Δίχως να χάσει την αμυντική συνοχή του, το Μαρούσι κράτησε και πάλι στους 13 πόντους τη Σαμπάχ στο τρίτο δεκάλεπτο, εξασφαλίζοντας μία διαφορά +9 πόντων στο 30΄ (53-62). ωρίς να κατεβάσει ταχύτητα, το Μαρούσι συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, εκτόξευσε τη διαφορά στο 38΄ στο +14 (63-77) και δεν κοίταξε πίσω μέχρι το φινάλε…

Οι Κάμερον Ρέινολντς και Χάρης Γιαννόπουλος οδήγησαν την επίθεση του Αμαρουσίου, σημειώνοντας από πόντους, ενώ με 9 ασίστ πρόσθεσε ο Έλβαρ Φρίντρικσον. Πολύτιμος και ο Ισμαέλ Σανόγκο με νταμπλ νταμπλ (11π., 11ρ.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καμ’Ρον Μπλου με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 40-41, 53-62, 70-82

ΣΑΜΠΑΧ (Κουρτινάιτις): Μπλου 18 (1), Ντούβαλ 9, Γκράβετ 16, Χόλτον 9 (3), Κάβαρς 8 (11 ριμπάουντ), Γιουσιβτζάντα, Μαμάντοβ, Ιμπραχίμοβ, Γκουλιέβ, Σιρτζάντοφ, Μπουτζάνκοβς 2

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Σανόγκο 11 (11 ριμπάουντ), Νάγκλ, Ρέινολντς 20 (/13 τρίποντα), Καρακώστας, Στασινός, Φρίντρικσον 16 (1/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Ραντούλιτσα 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στόουβ, Γιαννόπουλος 20 (4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τανούλης 3 (1/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ), Λάντζεβαϊν 2 (6 ριμπάουντ), Ιορδάνου

VIA: Zougla.gr