back to top
ΑρχικήΕιδήσειςΑθλητισμόςΑποκλεισμός της Κηφισιάς στο Challenge Cup ανδρών: Δεύτερη ήττα από τη Νεφτοχιμίκ

Η Κηφισιά «πάλεψε» με όλες τις δυνάμεις της στην Νεφτοχιμίκ, αλλά ηττήθηκε με 3-1 σετ στο «Ζηρίνειο» στον δεύτερο αγώνα της φάσης των 64» του Challenge Cup ανδρών κι αποχαιρέτισε τα Κύπελλα ς με ψηλά το κεφάλι.

Η ομάδα των βορείων προαστίων, έχοντας ηττηθεί με 3-0 στον πρώτο αγώνα στο Μπουργκάς προσπάθησε να κάνει την ανατροπή. Έχασε δύσκολα το πρώτο σετ (23-25), ισοφάρισε σε 1-1 (25-21), όμως στο τρίτο και καθοριστικό σετ οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη υπέπεσαν σε 10 λάθη, το έχασαν με 21-25 και έχασαν κάθε δυνατότητα διεκδίκησης της πρόκρισης μέσω του «χρυσού» σετ.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας από τα 9 μέτρα προηγήθηκαν 5-8 μετά από φάση διαρκείας και όμορφο τελείωμα του Γκεοργκίεφ.

Η Κηφισιά βρίσκοντας πόντους πάνω στο φιλέ με τους Ρανγκέλ και Καγιαλή πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» 12-13, όμως η κόντρα του Πέντσεφ έφεραν τους φιλοξενούμενους σε πλεονεκτική θέση 13-18. Η ελληνική ομάδα έβγαλε αντίδραση και με τον Αντόνοβιτς στο σερβίς μετέτρεψε το 16-21 σε 21-21 μετά από μπλοκ του Κομητούδη. Και πάλι όμως η Νεφτοχιμίκ με συνεχόμενους πόντους έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 21-24, με τον Γκεοργκίεφ να «κλείνει» το σετ 23-25 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 13-16, όμως με τους Σπυριούνη και Οκοσάνοβιτς να τελειώνουν μπάλες, η Κηφισιά ισοφάρισε σε 18-18 και ισοφάρισε 1-1 με το 25-21 μετά από άουτ σερβίς του Ντιμιτρόφ.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πορεύτηκαν… χέρι-χέρι έως το 11-11, με τη Νεφτοχιμίκ να χτίζει ξανά ένα μικρό προβάδισμα και να φτάνει στο 17-21. Το μπλοκ του Ρανγκέλ έδωσε ελπίδες στην Κηφισιά 19-21, όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά κλείνοντας το σετ 21-25.

Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 9-11 όμως οι «κυανόλευκοι» με τον Σπυριούνη στο σερβίς προσπέρασαν 13-11 με κόντρα του Οκοσάνοβιτς. Η Νεφτοχιμίκ εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων ανέκτησε το προβάδισμα 13-14 κι έκλεισε εντέλει το σετ με 20-25.

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Μπουργκάς προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-21, 21-25, 20-25) σε 113′

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 15 (13/29 επ., 2 άσσοι), Κομητούδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρόφ 15 (13/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 21% άριστες), Ρανγκέλ 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ), Αντόνοβιτς 3 (3/7 επ., 57% υπ. – 21% άριστες), Καγιαλής 1 (1/2 επ.) / Βελούδης (λ, 74% υπ. – 42% άριστες), Σπυριούνης 11 (10/14 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 12% άριστες), Σπηλιώτης 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΝΦΤΟΧΙΜΙΚ ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ (Ιβάν Στάνεφ): Ραγκίν 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φαρίνα 16 (12/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιμιτρόφ Ντ. 7 (2/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ)μ Γκεοργκίεφ 11 (11/13 επ.), Τρούχτσεφ 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 41% άριστες), Πέντσεφ 6 (6/18 επ., 63% υπ. – 26% άριστες) / Ιβάνοφ (λ, 71% υπ. – 29% άριστες), Πετρόφ (λ), Ρεμπεριόλ 5 (5/13 επ., 43% υπ. – 14% άριστες) Ντιμιτρόφ Σ. 3 (3/4 επ.).

VIA: Zougla.gr