Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΕιδήσειςΑθλητισμόςΓερμανία: Αγωνία (1-1) στο τέλος για την Μπάγερν στη Φρανκφούρτη!

Γερμανία: Αγωνία (1-1) στο τέλος για την Μπάγερν στη Φρανκφούρτη!

Απίθανη εξέλιξη είχε το ντέρμπι κορυφής της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga, όπου η Μπάγερν απέτυχε να εκμεταλλευθεί τη σαρωτική κατά διαστήματα υπεροχή της (74% κατοχή, 24-6 οι τελικές προσπάθειες) και υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 3-3 από την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις.

TA HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αυτή είναι η δεύτερη διαδοχική ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τους Βαυαρούς (ενώ μεσολάβησε και η ήττα από την Άστον Βίλα στο Champions League), οι οποίοι πλέον ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με τη Λειψία, ενώ η Άιντραχτ ακολουθεί σε απόσταση ενός βαθμού.

Η ομάδα του Μονάχου προηγήθηκε στο 15΄ με τον Κορεάτη σέντερ μπακ Μιν-Τζάε Κιμ, αλλά ο Μάρμους στο 22΄ και ο κιτικέ στο 35΄ αξιοποίησαν τις αμυντικές ολιγωρίες των φιλοξενούμενων και έφεραν προσωρινά την ανατροπή για τους «αετούς».

Η Μπάγερν απάντησε άμεσα με σκόρερ τον έτερο κεντρικό της αμυντικό, Νταγιό Ουπαμεκανό, για να έρθει ο Ολίσε στο 53΄ να δώσει προβάδισμα στο συγκρότημα του Βενσάν Κομπανί. Οι Βαυαροί διατήρησαν τον έλεγχο του ματς, αλλά δεν το «τελείωσαν» (δεν βοήθησε σίγουρα και η του Χάρι Κέιν, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε στο 71΄) και το πλήρωσαν στο φινάλε.

Ο Μάρμους στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από πάσα του Εμπιμπέ, έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Μπάγερν και νίκησε τον Νόιερ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.