back to top
ΑρχικήΕιδήσειςΑθλητισμόςΑΕΚ υποχωρεί με μπλακ-άουτ 93-74 κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ στο Basketball Champions...

ΑΕΚ υποχωρεί με μπλακ-άουτ 93-74 κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ στο Basketball Champions League

Την πρώτη (και δη «βαριά») ήττα της στον 5ο όμιλο του Basketball Champions League γνώρισε η ΑΕΚ, καθώς συνετρίβη απ’ την Τέλεκομ Βόννης με 93-74 στο «Telecom Dome» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, με το ρεκόρ της να «πέφτει» σε 1-1.

Οι Ντάριους ΜακΓκι (23π., 5/10τρίπ.), Τόμας Κένεντι (π., 8ρ.) και Σαμ Γκρίζελ (15π., 3/5τρίπ., 5 ασ.) «εκτέλεσαν» τους «κιτρινόμαυρους» που ξέμειναν από δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο, «οικοδόμησαν» γρήγορα μία αντική διαφορά (12-2 στο 3′ με καλάθι του Κένεντι) με την ΑΕΚ να «κυνηγάει» από πολύ νωρίς και να μην μπορεί να «ροκανίσει» την απόσταση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -8 (26-19).

Η Τέλεκομ συνέχισε να «εκτελεί» από μακριά τους «κιτρινόμαυρους» ανεβάζοντας τη διαφορά στους 15 στο 12′ με το τρίποντο του Αλέγκρι (32-17). Η ΑΕΚ άρχισε να «σφίγγει» στη συνέχεια την άμυνά της και με ένα επί μέρους σκορ 3-10, πήγε στα αποδυτήρια απ’ το -3 (36-39).

Στην τρίτη περίοδο η «Ένωση» ξαναμπήκε στο ματς χάρις στους έιλ και Χαμπ και μάλιστα πήρε και «κεφάλι» στο σκορ με 55-59 χάρις σε τρίποντο του Λιθουανού φόργουορντ 1’16” πριν απ’ το φινάλε του δεκαλέπτου. Δεν έδειξε, ωστόσο, την ίδια συνέπεια και συνέχεια.

Ένα γρήγορο -0 των Γερμανών, οδήγησε ξανά τον αγώνα σε απόλυτη ισορροπία, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε η «κατάρρευση» για την ΑΕΚ. Η Τέλεκομ πέτυχε 34 πόντους στην τελευταία περίοδο (έκλεισε το ματς με 14/32 τρίποντα), με τους «κιτρινόμαυρους» να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο το ρυθμό του αγώνα, γνωρίζοντας εντέλει «βαριά» ήττα με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 39-36, 59-59, 93-74

ΤΕΛΕΚΟΜ ΒΟΝΝΗΣ (Ρόελ Μόορς): ΜακΓκι 23 (5), Μπαχρέ 11 (1), Γκρίζελ 15 (2), Φλέμινγκ Τζούνιορ 5 (1), Σοάρες, Αλέγκρι 9 (3), Χούμε 8 (2), Παπέ 4, Τίμαν 2, Μίλερ, Κένεντι 16, Καζακεβίτσιους.

ΑΕΚ (Νράγκαν Σάκοτα): Γκρέι 8, Σκορδίλης, Χαμπ 11 (3), Καράμπελας, Φλιώνης, Μπράις 18 (3), Κουζμίνσκας 10 (2), Νετζήπογλου 6, Αλέιν 5 (1), Κουζέλογλου, Γκόλντεν 2, Χέιλ 14 (1).

VIA: Zougla.gr