Αθλητισμός

Τσιτσιπάς προκρίνεται στα προημιτελικά του Τουρνουά Βασιλείας

Πιο ψύχραιμος στα αποφασιστικά εία των δύο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 7-6 (7/), 7-5 τον Ολλανδό Μπότικ Φαν ντε Τσάντσουλπ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά ATP 500 της Βασιλείας. Ο Έλληνας τενίστας θα περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό από την εν εξελίξει αναμέτρηση του Γάλλου Αρτούρ Φις (Νο 7 στο ταμπλό του τουρνουά) και του Ισπανού Πέδρο Μαρτίνεθ.

Το ξεκίνησε με διαδοχικά break, τα οποία ήταν και τα μοναδικά στο πρώτο σετ. Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε κάποιες φορές σε δύσκολη θέση, με αποκορύφωμα το break point του Φαν ντε Τσάντσουλπ στο 5-5, αλλά βρήκε τις λύσεις με το σερβίς του και στο τάι-μπρέικ «καθάρισε» γρήγορα, καθώς προηγήθηκε 5-0 και τελικά επικράτησε 7-3.

Ο Έλληνας πρωταθλητής «έσβησε» break point και στο 4ο γκέιμ του δεύτερου σετ, έχασε μία δική του ευκαιρία για break στο 3-3, αλλά το πέτυχε τελικά στο καθοριστικό ο γκέιμ, για να κρατήσει εν συνεχεία το σερβίς του και να κερδίσει το ματς.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:  Τρόπαιο Ελλάδας: Ο Πανιώνιος προκρίθηκε στα πέναλτι εναντίον της Νέας Ιωνίας

VIA: Zougla.gr

Αφοσιωμένος λάτρης κινητών Samsung, ο Δημήτρης έχει εξελίξει μια ιδιαίτερη σχέση με τα προϊόντα της εταιρίας, εκτιμώντας τον σχεδιασμό, την απόδοση και την καινοτομία που προσφέρουν. Γράφοντας και διαβάζοντας τεχνολογικά νέα από όλο τον κόσμο.